AVX Corporation SR151C332KAR
SR151C332KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151C332KAR
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C332KAR.pdf
Availability of SR151C332KAR
QUANTITY
SR151C332KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C332KAR
Internal Part NumberEIS-SR151C332KAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C332KAR
Related LinksSR151C, SR151C332KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C332KAR Details Description
Related parts for SR151C332KAR
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015R/X 2" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 30A DO203AB datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 2TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14DIP datasheet.pdf
IC LINKSWITCH 48W 68W 12ESOP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH UNI SOT89 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf