AVX Corporation SR151C332MAATR1
SR151C332MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C332MAATR1
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C332MAATR1.pdf
Availability of SR151C332MAATR1
QUANTITY
SR151C332MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C332MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C332MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C332MAATR1
Related LinksSR151C3, SR151C332MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C332MAATR1 Details Description
Related parts for SR151C332MAATR1
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 24V IN 3.3V OUT 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
IC FULL ADDER 4BIT BIN 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf