AVX Corporation SR151C391KAA
SR151C391KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151C391KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C391KAA.pdf
Availability of SR151C391KAA
QUANTITY
SR151C391KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C391KAA
Internal Part NumberEIS-SR151C391KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C391KAA
Related LinksSR151C, SR151C391KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C391KAA Details Description
Related parts for SR151C391KAA
FUSE GLASS 350MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 18POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 60A TO-264 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FUSE 24KV 20A DIN 1086 datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 0.2 4V SMD datasheet.pdf