AVX Corporation SR151C472JAATR1
SR151C472JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C472JAATR1
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C472JAATR1.pdf
Availability of SR151C472JAATR1
QUANTITY
SR151C472JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C472JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C472JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C472JAATR1
Related LinksSR151C4, SR151C472JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C472JAATR1 Details Description
Related parts for SR151C472JAATR1
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf