AVX Corporation SR152A100CAR
SR152A100CAR picture photo
Mfg. Part Number
SR152A100CAR
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A100CAR.pdf
Availability of SR152A100CAR
QUANTITY
SR152A100CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A100CAR
Internal Part NumberEIS-SR152A100CAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A100CAR
Related LinksSR152A, SR152A100CAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A100CAR Details Description
Related parts for SR152A100CAR
Connector Header, Bottom Entry 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ADAPTER DIP40/QFN44 ATMEL AVR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 32 IN 28 OUT 24V datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE GRN 18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf