AVX Corporation SR152A120JAA
SR152A120JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A120JAA
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A120JAA.pdf
Availability of SR152A120JAA
QUANTITY
SR152A120JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A120JAA
Internal Part NumberEIS-SR152A120JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A120JAA
Related LinksSR152A, SR152A120JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A120JAA Details Description
Related parts for SR152A120JAA
SENS ACCLRMTR 2G TEMP COMP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf