AVX Corporation SR152A120JAATR1
SR152A120JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A120JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A120JAATR1.pdf
Availability of SR152A120JAATR1
QUANTITY
SR152A120JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A120JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A120JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A120JAATR1
Related LinksSR152A1, SR152A120JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A120JAATR1 Details Description
Related parts for SR152A120JAATR1
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
WELD CABLE 2AWG 600V RED 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf