AVX Corporation SR152A151KAATR1
SR152A151KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A151KAATR1
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A151KAATR1.pdf
Availability of SR152A151KAATR1
QUANTITY
SR152A151KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A151KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A151KAATR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A151KAATR1
Related LinksSR152A1, SR152A151KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A151KAATR1 Details Description
Related parts for SR152A151KAATR1
FIXED IND 2.8UH 9.5A 8.6 MOHM datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP HP 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ADAPTER 48-QFNS ISPPAC-CLK5406D datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf