AVX Corporation SR152A270JARTR1
SR152A270JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A270JARTR1
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A270JARTR1.pdf
Availability of SR152A270JARTR1
QUANTITY
SR152A270JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A270JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR152A270JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A270JARTR1
Related LinksSR152A2, SR152A270JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A270JARTR1 Details Description
Related parts for SR152A270JARTR1
IC DELAY LINE 25NS 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN +/-15V datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CHOKE DBL 100UH 150MA TIN SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 40PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf