AVX Corporation SR152A330KAR
SR152A330KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR152A330KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A330KAR.pdf
Availability of SR152A330KAR
QUANTITY
SR152A330KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A330KAR
Internal Part NumberEIS-SR152A330KAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A330KAR
Related LinksSR152A, SR152A330KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A330KAR Details Description
Related parts for SR152A330KAR
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT FBDIMM datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 111 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 125A 240VAC AC IN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BLADE, TRIM datasheet.pdf
OSC XO 30.1153MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf