AVX Corporation SR152A390GARTR1
SR152A390GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A390GARTR1
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A390GARTR1.pdf
Availability of SR152A390GARTR1
QUANTITY
SR152A390GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A390GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR152A390GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A390GARTR1
Related LinksSR152A3, SR152A390GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A390GARTR1 Details Description
Related parts for SR152A390GARTR1
TERM BLK SAKT 1 DU TS35 KRG BRN datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DIFF 1MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADV7179 datasheet.pdf
Z-PACK M.CODING KEY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL SCS2525N SERIES EDGE 5 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf