AVX Corporation SR152A390JAA
SR152A390JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A390JAA
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A390JAA.pdf
Availability of SR152A390JAA
QUANTITY
SR152A390JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A390JAA
Internal Part NumberEIS-SR152A390JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A390JAA
Related LinksSR152A, SR152A390JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A390JAA Details Description
Related parts for SR152A390JAA
CABLE TIE INTERMED WHT 8.0" datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HLD 2.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK LOW-PROFILE FORGED datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 22.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEX NUT 34C SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 10 POS datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 25POS datasheet.pdf