AVX Corporation SR152A390JARTR2
SR152A390JARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A390JARTR2
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A390JARTR2.pdf
Availability of SR152A390JARTR2
QUANTITY
SR152A390JARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A390JARTR2
Internal Part NumberEIS-SR152A390JARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A390JARTR2
Related LinksSR152A3, SR152A390JARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A390JARTR2 Details Description
Related parts for SR152A390JARTR2
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 5M datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf