AVX Corporation SR152A3R3DAA
SR152A3R3DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A3R3DAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A3R3DAA.pdf
Availability of SR152A3R3DAA
QUANTITY
SR152A3R3DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A3R3DAA
Internal Part NumberEIS-SR152A3R3DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A3R3DAA
Related LinksSR152A, SR152A3R3DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A3R3DAA Details Description
Related parts for SR152A3R3DAA
MICROGRABBER/BANANA PLUG 36" BLK datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE POWER STD 15A 6.3QC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.350" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 324UBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf