AVX Corporation SR152A3R3DAA
SR152A3R3DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A3R3DAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A3R3DAA.pdf
Availability of SR152A3R3DAA
QUANTITY
SR152A3R3DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A3R3DAA
Internal Part NumberEIS-SR152A3R3DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A3R3DAA
Related LinksSR152A, SR152A3R3DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A3R3DAA Details Description
Related parts for SR152A3R3DAA
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 8IN 8OUT PNP datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/16-48" GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf