AVX Corporation SR152A470JARTR2
SR152A470JARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A470JARTR2
Brief Description
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A470JARTR2.pdf
Availability of SR152A470JARTR2
QUANTITY
SR152A470JARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A470JARTR2
Internal Part NumberEIS-SR152A470JARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A470JARTR2
Related LinksSR152A4, SR152A470JARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A470JARTR2 Details Description
Related parts for SR152A470JARTR2
CONN HSNG CARDEDGE 28DL POS .156 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM NPN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG/REL OUT 24V datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf