AVX Corporation SR152A5R6DAATR1
SR152A5R6DAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A5R6DAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A5R6DAATR1.pdf
Availability of SR152A5R6DAATR1
QUANTITY
SR152A5R6DAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A5R6DAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A5R6DAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A5R6DAATR1
Related LinksSR152A5, SR152A5R6DAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A5R6DAATR1 Details Description
Related parts for SR152A5R6DAATR1
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV NP0 3640 datasheet.pdf
IC BUS TXRX 4BIT DUAL 11UCSP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 1MM T/H datasheet.pdf