AVX Corporation SR152A6R8DAA
SR152A6R8DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A6R8DAA
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A6R8DAA.pdf
Availability of SR152A6R8DAA
QUANTITY
SR152A6R8DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A6R8DAA
Internal Part NumberEIS-SR152A6R8DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A6R8DAA
Related LinksSR152A, SR152A6R8DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A6R8DAA Details Description
Related parts for SR152A6R8DAA
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN TINTED RA datasheet.pdf
FUSE FAST/A TELE-GARD 80A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER E048FS-4,5C1-1 datasheet.pdf
FZ4 HG S-HISPD BOX 2-CAM.PNP datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATR 1KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf