AVX Corporation SR152A7R5CAATR1
SR152A7R5CAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A7R5CAATR1
Brief Description
CAP CER 7.5PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A7R5CAATR1.pdf
Availability of SR152A7R5CAATR1
QUANTITY
SR152A7R5CAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A7R5CAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A7R5CAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A7R5CAATR1
Related LinksSR152A7, SR152A7R5CAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A7R5CAATR1 Details Description
Related parts for SR152A7R5CAATR1
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
MODULE PIP .9-5.5V 2.25A SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13K OHM 1% 30W datasheet.pdf
P CLAMP 0.55" DIA BLACK datasheet.pdf