AVX Corporation SR152C221KAT
SR152C221KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR152C221KAT
Brief Description
CAP CER 220PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR152C221KAT.pdf
Availability of SR152C221KAT
QUANTITY
SR152C221KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152C221KAT
Internal Part NumberEIS-SR152C221KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152C221KAT
Related LinksSR152C, SR152C221KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152C221KAT Details Description
Related parts for SR152C221KAT
IC DAC 8BIT OCTAL V-OUT 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN BNC JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf