AVX Corporation SR155A100DAA
SR155A100DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A100DAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A100DAA.pdf
Availability of SR155A100DAA
QUANTITY
SR155A100DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A100DAA
Internal Part NumberEIS-SR155A100DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A100DAA
Related LinksSR155A, SR155A100DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A100DAA Details Description
Related parts for SR155A100DAA
IC OPAMP CFA 600MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf