AVX Corporation SR155A102KAR
SR155A102KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A102KAR
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A102KAR.pdf
Availability of SR155A102KAR
QUANTITY
SR155A102KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A102KAR
Internal Part NumberEIS-SR155A102KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A102KAR
Related LinksSR155A, SR155A102KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A102KAR Details Description
Related parts for SR155A102KAR
STRAIN RELIEF 16POS SOCKET CONN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 50PPM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf