AVX Corporation SR155A220JAA
SR155A220JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A220JAA
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A220JAA.pdf
Availability of SR155A220JAA
QUANTITY
SR155A220JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A220JAA
Internal Part NumberEIS-SR155A220JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A220JAA
Related LinksSR155A, SR155A220JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A220JAA Details Description
Related parts for SR155A220JAA
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS W/LIN 32SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf