AVX Corporation SR155A270JARTR1
SR155A270JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR155A270JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A270JARTR1.pdf
Availability of SR155A270JARTR1
QUANTITY
SR155A270JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A270JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR155A270JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A270JARTR1
Related LinksSR155A2, SR155A270JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A270JARTR1 Details Description
Related parts for SR155A270JARTR1
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL DIPL ZSI 2.5/2 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DSP RELAY (CD-FREE) datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf