AVX Corporation SR155A270KAATR1
SR155A270KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR155A270KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A270KAATR1.pdf
Availability of SR155A270KAATR1
QUANTITY
SR155A270KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A270KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR155A270KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A270KAATR1
Related LinksSR155A2, SR155A270KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A270KAATR1 Details Description
Related parts for SR155A270KAATR1
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 2" datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 20.6VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 134V 450MA datasheet.pdf