AVX Corporation SR155A330GAR
SR155A330GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A330GAR
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A330GAR.pdf
Availability of SR155A330GAR
QUANTITY
SR155A330GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A330GAR
Internal Part NumberEIS-SR155A330GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A330GAR
Related LinksSR155A, SR155A330GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A330GAR Details Description
Related parts for SR155A330GAR
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 125MA 3.35 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf