AVX Corporation SR155C103KAR
SR155C103KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155C103KAR
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C103KAR.pdf
Availability of SR155C103KAR
QUANTITY
SR155C103KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C103KAR
Internal Part NumberEIS-SR155C103KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C103KAR
Related LinksSR155C, SR155C103KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C103KAR Details Description
Related parts for SR155C103KAR
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FZ3 HIGRD/SPD HMICTRL 4-CAMPNP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS INLINE PIN datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
26500 39C 37#20 2#16 P PLUG AN datasheet.pdf
Isolated 1W Twin Output DC/DC Converters datasheet.pdf