AVX Corporation SR155C222KAA
SR155C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155C222KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C222KAA.pdf
Availability of SR155C222KAA
QUANTITY
SR155C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C222KAA
Internal Part NumberEIS-SR155C222KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C222KAA
Related LinksSR155C, SR155C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C222KAA Details Description
Related parts for SR155C222KAA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
VERT GANGED RF 8 POS SHORT TAILS datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC M8 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" 1DIGIT ORN CA SMD datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
470UF 35V 10X20 datasheet.pdf