AVX Corporation SR155C272KAR
SR155C272KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155C272KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C272KAR.pdf
Availability of SR155C272KAR
QUANTITY
SR155C272KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C272KAR
Internal Part NumberEIS-SR155C272KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C272KAR
Related LinksSR155C, SR155C272KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C272KAR Details Description
Related parts for SR155C272KAR
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
POT 1K OHM 2.25W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CIBB PLUG 15POS W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM SCHIRMBL. REIHE Z, TY datasheet.pdf
RES 24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf