AVX Corporation SR155C273JAATR1
SR155C273JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR155C273JAATR1
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C273JAATR1.pdf
Availability of SR155C273JAATR1
QUANTITY
SR155C273JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C273JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR155C273JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C273JAATR1
Related LinksSR155C2, SR155C273JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C273JAATR1 Details Description
Related parts for SR155C273JAATR1
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 10.5A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
5091 APPLIANCE OUTLET 10A 70C datasheet.pdf
LIMIT SWES MAGNETIC ANTENNA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf