AVX Corporation SR155C333MAA
SR155C333MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155C333MAA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C333MAA.pdf
Availability of SR155C333MAA
QUANTITY
SR155C333MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C333MAA
Internal Part NumberEIS-SR155C333MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C333MAA
Related LinksSR155C, SR155C333MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C333MAA Details Description
Related parts for SR155C333MAA
IC OTP 1MBIT 70NS 40VSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf