AVX Corporation SR155C681MAR
SR155C681MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155C681MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C681MAR.pdf
Availability of SR155C681MAR
QUANTITY
SR155C681MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C681MAR
Internal Part NumberEIS-SR155C681MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C681MAR
Related LinksSR155C, SR155C681MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C681MAR Details Description
Related parts for SR155C681MAR
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 31POS datasheet.pdf
CONV DC-DC TRPL-VO 25A HORZ datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5UH SMD datasheet.pdf
MOD PWR 5-FUNCT 10A 4.8QC SCREW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf