AVX Corporation SR155C752JAR
SR155C752JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155C752JAR
Brief Description
CAP CER 7500PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C752JAR.pdf
Availability of SR155C752JAR
QUANTITY
SR155C752JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C752JAR
Internal Part NumberEIS-SR155C752JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C752JAR
Related LinksSR155C, SR155C752JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C752JAR Details Description
Related parts for SR155C752JAR
PANEL FRONT 19X1.7X0.5" BE/GY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 52A 6PICOSTAR datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf