AVX Corporation SR155E223ZARTR2
SR155E223ZARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR155E223ZARTR2
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR155E223ZARTR2.pdf
Availability of SR155E223ZARTR2
QUANTITY
SR155E223ZARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155E223ZARTR2
Internal Part NumberEIS-SR155E223ZARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155E223ZARTR2
Related LinksSR155E2, SR155E223ZARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155E223ZARTR2 Details Description
Related parts for SR155E223ZARTR2
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.3 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 500' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
LIGHTPIPE ASSY THREADED SEALED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 6A 8WSON datasheet.pdf