AVX Corporation SR201A101KAT
SR201A101KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR201A101KAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A101KAT.pdf
Availability of SR201A101KAT
QUANTITY
SR201A101KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A101KAT
Internal Part NumberEIS-SR201A101KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A101KAT
Related LinksSR201A, SR201A101KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A101KAT Details Description
Related parts for SR201A101KAT
MOSFET P-CH 20V 3.9A CHIPFET datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 9' GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 1700V 75A 350W TO268 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MLTI OUTLT BX 3 5-20 DUP 3PH BLK datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3V BLVDS 24-TSSOP datasheet.pdf