AVX Corporation SR201A102JAATR-I
SR201A102JAATR-I picture photo
Mfg. Part Number
SR201A102JAATR-I
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A102JAATR-I.pdf
Availability of SR201A102JAATR-I
QUANTITY
SR201A102JAATR-I Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A102JAATR-I
Internal Part NumberEIS-SR201A102JAATR-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A102JAATR-I
Related LinksSR201A10, SR201A102JAATR-I Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A102JAATR-I Details Description
Related parts for SR201A102JAATR-I
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf