AVX Corporation SR201A102KARTR1
SR201A102KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201A102KARTR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A102KARTR1.pdf
Availability of SR201A102KARTR1
QUANTITY
SR201A102KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A102KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR201A102KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A102KARTR1
Related LinksSR201A1, SR201A102KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A102KARTR1 Details Description
Related parts for SR201A102KARTR1
CONN DSUB POWER RECEPT 8W8 C datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 3.81MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM8801TM-1.82 datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 730MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf