AVX Corporation SR201A332FAR
SR201A332FAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A332FAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A332FAR.pdf
Availability of SR201A332FAR
QUANTITY
SR201A332FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A332FAR
Internal Part NumberEIS-SR201A332FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A332FAR
Related LinksSR201A, SR201A332FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A332FAR Details Description
Related parts for SR201A332FAR
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6DSBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Z WAVE REGIONAL JP KIT datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' OPEN END datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
2.7" EPD AURORA MB RT datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf