AVX Corporation SR201A392KAR
SR201A392KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A392KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A392KAR.pdf
Availability of SR201A392KAR
QUANTITY
SR201A392KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A392KAR
Internal Part NumberEIS-SR201A392KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A392KAR
Related LinksSR201A, SR201A392KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A392KAR Details Description
Related parts for SR201A392KAR
MOSFET N-CH 60V 2.7A SOT223 datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040A/H2730TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH COIL SPRING SPDT 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 590MA 810 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf