AVX Corporation SR201C104MARTR1
SR201C104MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201C104MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C104MARTR1.pdf
Availability of SR201C104MARTR1
QUANTITY
SR201C104MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C104MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR201C104MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C104MARTR1
Related LinksSR201C1, SR201C104MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C104MARTR1 Details Description
Related parts for SR201C104MARTR1
SIP HEADER 14 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 3V datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf