AVX Corporation SR201C153KARTR2
SR201C153KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201C153KARTR2
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C153KARTR2.pdf
Availability of SR201C153KARTR2
QUANTITY
SR201C153KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C153KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR201C153KARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C153KARTR2
Related LinksSR201C1, SR201C153KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C153KARTR2 Details Description
Related parts for SR201C153KARTR2
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf