Vishay/Sprague CWR26MC106MBHB\PR
CWR26MC106MBHB\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MBHB\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MBHB\PR.pdf
Availability of CWR26MC106MBHB\PR
QUANTITY
CWR26MC106MBHB\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MBHB\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MBHB\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MBHB\PR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106MBHB\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MBHB\PR Details Description
Related parts for CWR26MC106MBHB\PR
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015N/X 2" datasheet.pdf
REPLACEMENT JACKS FOR WS AWARE datasheet.pdf
CONN RECT END BELL CAP ASSY datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 1.1 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf