AVX Corporation SR201C474KAR
SR201C474KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201C474KAR
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C474KAR.pdf
Availability of SR201C474KAR
QUANTITY
SR201C474KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C474KAR
Internal Part NumberEIS-SR201C474KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C474KAR
Related LinksSR201C, SR201C474KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C474KAR Details Description
Related parts for SR201C474KAR
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL 4A SNAP-IN MED datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf