AVX Corporation SR201C563KAA
SR201C563KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201C563KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C563KAA.pdf
Availability of SR201C563KAA
QUANTITY
SR201C563KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C563KAA
Internal Part NumberEIS-SR201C563KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C563KAA
Related LinksSR201C, SR201C563KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C563KAA Details Description
Related parts for SR201C563KAA
TERM LOCK/FORK NYL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RESISTOR 1K OHM 1/16W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FUSE 10A datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf