AVX Corporation SR201C563KAA
SR201C563KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201C563KAA
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C563KAA.pdf
Availability of SR201C563KAA
QUANTITY
SR201C563KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C563KAA
Internal Part NumberEIS-SR201C563KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C563KAA
Related LinksSR201C, SR201C563KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C563KAA Details Description
Related parts for SR201C563KAA
TERM SOLDER SLOT .136" .156"L datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S BY RECP LC datasheet.pdf
10UF 35V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf