AVX Corporation SR201C683JAA
SR201C683JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201C683JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C683JAA.pdf
Availability of SR201C683JAA
QUANTITY
SR201C683JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C683JAA
Internal Part NumberEIS-SR201C683JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C683JAA
Related LinksSR201C, SR201C683JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C683JAA Details Description
Related parts for SR201C683JAA
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 14.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 12-DFN datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP ALUM 170UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf