AVX Corporation SR201C823KAR
SR201C823KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201C823KAR
Brief Description
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C823KAR.pdf
Availability of SR201C823KAR
QUANTITY
SR201C823KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C823KAR
Internal Part NumberEIS-SR201C823KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C823KAR
Related LinksSR201C, SR201C823KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C823KAR Details Description
Related parts for SR201C823KAR
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR40S/AE40G/CDR40S datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 14MM SMD datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 5% MG AXIAL datasheet.pdf
RES 212.03 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP CLIN TIN datasheet.pdf
MICRO 15 F 3" YEL FLOAT datasheet.pdf
3POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf
1000UF 100V 18X40MM 105C 2500H datasheet.pdf