AVX Corporation SR201E103MAATR2
SR201E103MAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201E103MAATR2
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E103MAATR2.pdf
Availability of SR201E103MAATR2
QUANTITY
SR201E103MAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E103MAATR2
Internal Part NumberEIS-SR201E103MAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E103MAATR2
Related LinksSR201E1, SR201E103MAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E103MAATR2 Details Description
Related parts for SR201E103MAATR2
TOOL SHEAR UNIT FOR DX30AM-HP1 datasheet.pdf
CABLE GLAND IP67 PLASTIC M 32 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:1.26CT 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
HANDHELD LINEAR BARCODE READER datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.02A 220 MOHM datasheet.pdf