AVX Corporation SR201E333MAA
SR201E333MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201E333MAA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E333MAA.pdf
Availability of SR201E333MAA
QUANTITY
SR201E333MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E333MAA
Internal Part NumberEIS-SR201E333MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E333MAA
Related LinksSR201E, SR201E333MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E333MAA Details Description
Related parts for SR201E333MAA
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 30W NL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HANDLE CIT/CET/CTA MICRO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf