AVX Corporation SR201E474MAR
SR201E474MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201E474MAR
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E474MAR.pdf
Availability of SR201E474MAR
QUANTITY
SR201E474MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E474MAR
Internal Part NumberEIS-SR201E474MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E474MAR
Related LinksSR201E, SR201E474MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E474MAR Details Description
Related parts for SR201E474MAR
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6 DUAL POS 30GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS 2.50MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 28VFA datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 4R 5.5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.1A AMMO datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf